Számos cikk foglalkozott már azzal, hogy miként hat a Covid vírus a lakossági ingatlanpiaci árakra és a vásárlási kedvre.
A tavalyi évben számos elemző jósolta az ingatlan árak csökkenését, az ingatlanlufi kipukkanását, a recesszió megérkezését. Az ingatlan árak, köszönik szépen jól vannak, és a jelek szerint csökkenés helyett inkább további emelkedés várható a közeljövőben.
Mi történik most a piacon?
A Covid helyzet erősen megváltoztatta a helyzetet. A vevői oldalon eltűntek a piacról a lakásturisták, helyettük a komoly vételi szándékkal rendelkező vásárlók vannak jelen. A korábbi évektől eltérően most nem jellemzőek a hosszú alkudozások. A lassú döntéshozást felváltotta a megfontolt és átgondolt vételi stratégia.
A vevői oldal vásárlóképességét gyengítette a gazdasági életben fennálló helyzet. Sajnos sokan elvesztették a munkájukat időszakosan vagy akár hosszabb távra is, ami már a 2020-as évben elkezdte éreztetni a hatását.
A tapasztalatok alapján azonban a gazdaságélénkítő eszközöknek hála a piac így is tovább nő. A Covid miatti lezárásokból tanulva, sok család kifejezetten a vidéki, családi házakat keresi. Ebben óriási segítséget nyújt a babaváró hitel és a CSOK különböző opciói is.
Na de mi a helyzet az eladókkal?
Az eladók oldalán jelenleg a stabil megfontoltság a jellemző. Gyors eladások helyett, inkább kivárnak, míg a megfelelő vásárlóerővel rendelkező vevő jelenik meg a piacon. A pandémia sok eladót rádöbbentett arra, hogy mennyivel jobban jár, ha ingatlan szakembert bíz meg az ingatlan értékesítésével. Így csökkentheti a kontaktokat mind a vevők, mind az ügyintézés során szükséges egyéb felekkel. Ezen felül a jelenlegi helyzetben kiemelkedően fontos lett, a megfelelő ügyintézés és a stabilitás. A kialakult helyzet miatt az ingatlan szakember piac is erősen megtisztult, így az eladók bizalma érezhetően nőtt az ingatlanos szakma irányában.
Mi várható az ingatlan piacon az árakkal kapcsolatban?
A 2020-as évben bekövetkezett rövid távú korrekció várhatóan a végéhez közeledik. A járvány miatt kialakult gazdasági hatások az ingatlan piacon rövid távon már kifejtették a hatásaikat. A számok alapján az elmúlt hét évben történt folyamatos áremelkedés egyértelműen lassuló szakaszba ért. A piaci bizonytalanság még jelenleg is nagy, és a hosszú távú valós eredmény a gazdaság tényleges újra indulása után lesz prognosztizálható. Az egyértelmű változás jelenleg, hogy a korábbi tendencia megtört. A piac és a vásárlási kedv most nem Budapestre fókuszál. Az ingatlanvásárlásának célpontja a különböző generációk körében megváltozott, és a tapasztalatok szerint egyre inkább az agglomerációba vagy a vidéki városokba költöznének. Vajon hogyan fog ez hatni hosszú távon a budapesti és a vidéki lakás árakra?
Cikkünket folytatjuk…